top of page
  • Petra Ketnerová

Červnové novinky v Mezi námi

Vážení podporovatelé mezigeneračních aktivit, poslední týdny ovlivnily životy většiny z nás a přinesly spousty zkušeností. Tou nejcennější je pro mě vědomí, že se dokážeme podpořit a pomáhat si navzájem. Jsem moc ráda, že Mezi námi je v tomto ohledu velmi aktivní a to nejen organizovaně jako společnost, ale také jednotlivci. S vděčností sleduji solidaritu a pomoc, která přichází i od Vás - našich dobrovolníků z Pohádkového čtecího klubu, mateřských a základních škol, spřátelených organizací, dětí z celé republiky i našich přátel. My všichni jsme se snažili a snažíme pomáhat těm, kteří jsou nejvíce zranitelní, našim seniorům. Ze srdce Vám děkuji. Kateřina Jirglová, ředitelka Mezi námi, o.p.s.


 

Mezi námi pomáhá


Celý svět zpomalil v důsledku změn, které přišly. My jsme ale zůstali aktivní a pracovali možná více než dřív, abychom mohli zachovat mezigenerační propojení a podpořili naše přátelství i v době odloučení a izolace. Společně s některými z Vás, našimi dobrovolníky a učitelkami z MŠ, jsme šili roušky do seniorských zařízení a nemocnic, roznášeli nákupy seniorům a naše telefonní čísla byla k dispozici těm, kteří potřebovali vlídné slovo v době odloučení od okolního života.


 

Sladká chvíle s Mezi námi  

Ve spolupráci s firmou Vandemoortele Česká republika, která nám dodala zákusky, naši koordinátoři zpříjemnili chvíle odloučení v 12 domovech seniorů.  Klienti si pochutnali na dobrotách při odpolední kávičce. Fotogalerie z předání dobrot můžete zhlédnout na našem webu.


 

Pohádka pro radost


Naše výzva dětem celé České republiky, aby namalovaly pohádky pro potěšení babiček a dědečků v seniorských zařízeních, byla neuvěřitelně úspěšná. Zapojilo se přes 600 dětí, které společně s rodiči poslaly obrázky. S výzvou pomohl i program UčíTelka. My jsme všechny obrázky graficky zpracovali, vytiskli a následně je naši koordinátoři doručili do více než 160 domovů a klubů seniorů po celé České republice. Moc děkujeme všem, kteří se zapojili. Bylo úžasné vidět, jak moc dětem na nejstarší generaci záleží. Společně jsme Pohádkou potěšili více než 15 000 babiček a dědečků. Poděkování a krásné reakce, které k nám od nich přichází ukazují, že to mělo smysl. Všechny obrázky budou zařazeny i do plánované mezigenerační výstavy. Na obrázky se můžete podívat na našem webu.


 

Zpívání pod okny


Stali se z nás umělci a společně s dětmi a učiteli z Mateřské školy Milánská a Semínko jsme vyrazili pod okna Domova s pečovatelkou službou Janovského v Horních Měcholupech a Domova seniorů Chodov. Společně jsme zpívali i tančili a další zpívání dětí se seniory plánujeme. 


 

Vzdálenost přátelství nezabrání


Heslo květinového pozdravu MŠ Sbíhavá pro DS Centrin vystihuje, že vztahy mezi školkami a seniorskými zařízeními mohou fungovat i na dálku. I ostatní školy a školky připravily překvapení pro ,,své“ babičky a dědečky. Děti malovaly obrázky, vytvářely koláže, pletly Velikonoční pomlázky, nahrávaly video pozdravy a různá vystoupení. Paní učitelky vytvářely s dětmi květinové dekorace a vymýšlely spousty dalších krásných nápadů jak udělat radost.


 

Vzdělávání nás baví Akreditovaný mezigenerační vzdělávací program


Mezi námi získala akreditaci MŠMT pro oblast dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Kromě evropských seminářů jsme tak nově připravili i vzdělávací program “Problematika mezigeneračního sdílení pro pedagogické pracovníky ZŠ, MŠ”. Zúčastnit se budete moci již brzy!


 

VideoPohádka

 

Ani naši senioři z Klubu pohádkových čtecích babiček a dědečků nezahálí. Jejich setkání s dětmi při pravidelném čtení ve školkách jim natolik chybí, že jsme se společně rozhodli pro natočení pohádek na video. VideoPohádky si tak mohou děti ve školkách, doma, ale i vy ostatní přehrát na našem YouTube kanálu. Ne nadarmo získal program Přečti dvě 2.místa v soutěži EDUINA 2019. Soutěži, kde odborná porota i veřejnost oceňují inovativní projekty v oblasti vzdělávání. Naše pohádkové babičky a dědečci jsou prostě úžasní - ať již osobně, nebo on-line. Více na Eduina.cz.


 

Společně mezigeneračně


V lednu jsme v rámci našeho programu Povídej odstartovali sérii krajských mezigeneračních workshopů, kde jsme diskutovali a sdíleli zkušenosti z praxe z domovů seniorů, školek, škol i místních samospráv. Sérii workshopů dobré praxe jsme začali středočeským krajem v Praze a navázali v Českých Budějovicích, Prostějově, Liberci, dalších 4 krajích. Setkání budou pokračovat i na podzim. Sdílení dobré praxe posouvá a zdokonaluje nás i naši práci. A tak jsme v březnu v rámci programu Přečti zorganizovali první setkání pedagogů, kteří pravidelně ve svých školkách vítají pohádkové čtecí babičky a dědečky. I tady jsme byli úspěšní a těšíme se na další.


Více o našich aktivitách a podrobnosti k uvedeným projektům naleznete na našem webu:

Aktuality bychom Vám rádi představili naše nové promo video.

 

Nakonec bychom Vám rádi představili naše nové promo video.DĚKUJEME, že jste s námi! MEZI NÁMI. bychom Vám rádi představili naše nové promo video.

bottom of page