Program PŘEČTI

V programu PŘEČTI naše pohádkové čtecí babičky a dědečkové čtou dětem pohádky v mateřských školách. Vždy se snažíme vybrat školku, která je pro seniora blízká, ať již vzdáleností nebo srdcem. Program, který běží od září 2015, se setkal s velkým ohlasem jak ze strany mateřských škol, tak i seniorů. Nejvíce čtecích babiček a dědečků, kteří chodí pravidelně dětem číst, je v Praze, ale postupně se jejich řady rozšiřují i v dalších regionech České republiky.


Od podzimu 2017 je program PŘEČTI (dobrovolnický program pro seniory) akreditován Ministerstvem vnitra ČR.

KDO JE POHÁDKOVÁ ČTECÍ BABIČKA NEBO DĚDEČEK?
Senioři, kteří chodí pravidelně jednou týdně číst dětem pohádky do mateřské školy se stávají pohádkovými čtecími babičkami a dědečky. Právě díky pravidelnosti se zde otevírá prostor pro vznik mezigeneračních vazeb, dialogu a přátelství. Pro děti se čtení s pohádkovou čtecí babičkou nebo dědečkem stává neodmyslitelnou součástí běžného týdne. Při poslechu rozvíjí svou fantazii a cit pro jazyk. Mohou vstřebávat od seniorů klid, rozvahu a přiblížit se starší generaci. Senioři na oplátku čerpají energii z radosti, upřímnosti a vitality těch nejmenších. Důležitý je pocit užitečnosti a potřebnosti, který díky němu opět získávají. Chcete se stát pohádkovou řtecí babičkou nebo dědečkem?

SPOLUPRÁCE V REGIONECH
Ať chce číst babička v Plzni nebo dědeček v Třebíči, rádi je přivítáme v našich řadách. V regionech se také snažíme najít seniorům školku co nejblíže jejich bydlišti či na základě jejich osobních preferencí. V regionech se o čtecí babičky a dědečky staráme i prostřednictvím místních spřátelených organizací, se kterými spolupracujeme. Díky tomu je hledání vhodných školek pro dobrovolníky efektivnější, a pohádkové babičky i dědečci mají zajištěnu komplexní péči přímo ve svém městě.

 

Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Praha
Mezi námi, o.p.s.
Eva Menčíková, tel.: 605 785 020, email:
eva@mezi-nami.cz

 

Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Olomouc
Rodinné centrum Heřmánek, z.s.
Hana Klicperová, tel.: 777 007 279, email:
rc-hermanek@seznam.cz

 

Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Brno
Rodinné centrum Pastelka z.ú.
Irena Moštková, tel.: 728 818 034, email:
irena@pastelka.net

 

Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Plzeň
Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s.
Martina Červenková, tel: 777 343 692, email:
cervenkova@totemplzen.cz

 

Pokud v daném místě nebo okolí zatím není navázána spolupráce s místní organizací, o čtecí seniory a jejich mateřské školy se starají přímo koordinátorky programů z Mezi námi.

KLUB POHÁDKOVÝCH ČTECÍCH BABIČEK A DĚDEČKŮ


Senioři, kteří chodí do školek číst, mají spoustu zážitků a poznatků spojených s jejich malými posluchači a chtějí se o ně vzájemně podělit. Právě z tohoto důvodu vznikl Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, jehož členové jsou všichni čtecí senioři. Na pravidelných klubových setkáních, která pro ně každé čtvrtletí připravujeme, mají dobrovolníci prostor nejen na sdílení zkušeností ze čtení, ale součástí bývají také přednášky na zajímavá témata či beseda s výjimečnou osobností.

V průběhu celého roku se mohou senioři také zúčastnit dalších SEMINÁŘŮ. V naší knihovně si senioři mohou půjčit dětské knihy, které pak čtou dětem ve školkách.

SEMINÁŘE a VZDĚLÁVÁNÍ
Seminář „Čteme dětem poutavě“

Každý nový senior, který se zapojí do programu Přečti absolvuje seminář „Čteme dětem poutavě“. Na něm se dozví, jak pracovat s hlasem, aby jeho čtení bylo pro dětské posluchače poutavé, zároveň také jak se šetrně chovat ke svým hlasivkám, aby čtení bylo potěšením. Lektorkou semináře je MgA. Alena Špačková, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti práce s hlasem a rétoriky. Kromě jiného je autorkou knihy Moderní rétorika a vede stejnojmenné kurzy včetně zaměření na techniku mluveného slova.
 

Další vzdělávání a aktivity
Členům čtecího klubu nabízíme také jiné semináře na rozličná témata jako možnost dalšího vzdělávání. Oblíbenými jsou například ty zaměřené na mezigenerační komunikaci, psychologii, rodinnou problematiku a
osobní rozvoj.

NAŠE ČTECÍ BABIČKY A DĚDEČCI
 

Pohádkových čtecích babiček a dědečků je v České republice již více než 100 a všichni jsou stejně úžasní a pro “své” děti, kterým chodí číst, naprosto jedineční. Dovolte nám některé představit:

MIRKA

Mirka.png

"Dětem bych chtěla předat lásku ke knížkám. Dnes se hodně používají elektronické knihy, ale podle mě to nemá zdaleka takový půvab, jako když si člověk vezme tu papírovou knížku a listuje si v ní a občas udělá nějaké to oslí ucho. A ta knížka voní. To je přeci požitek."

ZUZKA

Zuzka.png

"Je to zaručená půlhodina štěstí týdně, kterou mi nikdo nevezme."

JIŘÍ

Jiří.jpg

"Na ulici jsem potkal jednu maminku, kterou jsem viděl poprvé a moc mi děkovala za to, co pro ty děti dělám. To člověka naplňuje pocitem uspokojení, ale i radosti, že pro ty děti děláme správnou věc."

OLGA

Olga.jpg

"Kdo by mohl dětem číst, ať se s nimi setkává, ať je poslouchá. Nejde jen o to jim číst, ale je poslouchat. Já mám báječnou zkušenost - ptala jsem se dětí, co chtějí číst, a byla jsem překvapená, jakou pestrost zájmů už jsem viděla."

LUDMILA

Ludmila.jpg

"Čtení v MŠ je pro mne neustále úžasným zdrojem energie a uvědomění si důležitosti budování krásných a podnětných vztahů mezi nejstaršími a nejmladšími jedinci."

...DĚKUJEME, že jste s námi! MEZI NÁMI.

Podpořte nás také!

Sídlo:

Mezi námi, o.p.s.

Nad Želivkou 903

164 00 Praha 6

Kancelář:

Mezi námi, o.p.s.

Pujmanové 1219/8

140 00 Praha 4

Email: info@mezi-nami.cz

Mobil: +420 604 356 300

IČ: 02267217

© 2020 Mezi námi, o.p.s. Nezisková organizace. Všechna práva vyhrazena.

Web vytvořil Martin Brixí.