top of page

LET'S READ

In the READ program, our fairytale reading grandmothers and grandfathers read fairy tales to children in kindergartens. We always try to choose a kindergarten that is close to seniors, whether by distance or heart. The program, which has been running since September 2015, has met with a great response from both kindergartens and seniors. Most reading grandmothers and grandfathers who regularly read to children are in Prague, but their ranks are gradually expanding in other regions of the Czech Republic.


Since the autumn of 2017, the READ program (volunteer program for seniors) has been accredited by the Ministry of the Interior of the Czech Republic .

WHO IS A FAIRYTALE READING GRANDMA OR GRANDFATHER?
Seniors who go to kindergarten to read fairy tale children regularly once a week become fabulous reading grandmothers and grandfathers. It is thanks to regularity that the space for intergenerational ties, dialogue and friendship opens up here. For children, reading with a fabulous reading grandmother or grandfather becomes an integral part of a normal week. When listening, he develops his imagination and sense of language. They can absorb peace, balance and get closer to the older generation from seniors. In return, seniors draw energy from the joy, sincerity and vitality of the little ones. What is important is the sense of usefulness and need that they gain again. Do you want to become a fairy-tale grandmother or grandfather?

COOPERATION IN THE REGIONS
Whether Grandma in Pilsen or Grandfather in Třebíč wants to read, we are happy to welcome them into our ranks. In the regions, we also try to find seniors a kindergarten as close as possible to their place of residence or based on their personal preferences. In the regions, we also take care of reading grandmothers and grandfathers through local friendly organizations with which we work. As a result, finding suitable kindergartens for volunteers is more efficient, and fabulous grandmothers and grandfathers have comprehensive care in their city.

 

Club of fairytale reading grandmothers and grandfathers in Prague
Between us, ops
Eva Menčíková, phone: 605 785 020, email:
eva@mezi-nami.cz

 

Club of fairytale reading grandmothers and grandfathers Olomouc
Heřmánek Family Center, zs
Hana Klicperová, phone: 777 007 279, email:
rc-hermanek@seznam.cz

 

Club of fairytale reading grandmothers and grandfathers Brno
Tereza Tichá, phone: 733 398 051, email: klub-brno@mezi-nami.cz

Club of fairytale reading grandmothers and grandfathers Pilsen
Intergenerational and volunteer center TOTEM, zs
Martina Červenková, tel: 777 343 692, email:
cervenkova@totemplzen.cz

Club of fairytale reading grandmothers and grandfathers Teplice

Vendula Vanova, phone: 777 404 386 , email:  klub-teplice@mezi-nami.cz

If there is no cooperation with a local organization in the given place or surroundings, reading seniors and their kindergartens are taken care of directly by the program coordinators from Between Us.

CLUB OF FAIRYTALE READING GRANDS AND GRANDS


Seniors who go to kindergarten to read have a lot of experiences and knowledge associated with  their little ones  listeners and want to share them with each other. Just from  for this reason, the Club of Fairytale Reading Grandmothers and Grandfathers was established, whose members are all seniors reading. At the regular club meetings that we prepare for them every quarter, volunteers not only have the space to share reading experiences, but also include lectures on interesting topics or a discussion with an exceptional personality.

Throughout the year, seniors can also attend other SEMINARS. In our library , seniors can borrow children's books , which they then read to children in kindergartens.

SEMINARS AND EDUCATION
Seminar "We read to children in an engaging way"

Every new senior who joins the Read program attends a seminar "We read to children in an engaging way". They will learn how to work with the voice so that its reading is engaging for children's listeners, as well as how to treat their vocal cords gently so that reading is a pleasure. The lecturer of the seminar is MgA. Alena Špačková, who has many years of experience in working with voice and rhetoric. Among other things, she is the author of the book Modern Rhetoric and leads courses of the same name, including a focus on the technique of the spoken word.
 

Further education and activities
We also offer members of the reading club other seminars on various topics as a possibility of further education. For example, those focused on intergenerational communication, psychology, family issues and
personal development are popular .

OUR READING GRANDS AND GRANTS
 

There are already more than 100 fairytale reading grandmothers and grandfathers in the Czech Republic, and they are all equally wonderful and absolutely unique for "their" children they go to read. Let us introduce some:

MIRKA

Mirka.png

Dětem bych chtěla předat lásku ke knížkám. Dnes se hodně používají elektronické knihy, ale podle mě to nemá zdaleka takový půvab, jako když si člověk vezme tu papírovou knížku a listuje si v ní a občas udělá nějaké to oslí ucho. A ta knížka voní. To je přeci požitek.

ZUZKA

Zuzka.png

Je to zaručená půlhodina štěstí týdně, kterou mi nikdo nevezme.

JIŘÍ

Jiří.jpg

Na ulici jsem potkal jednu maminku, kterou jsem viděl poprvé a moc mi děkovala za to, co pro ty děti dělám. To člověka naplňuje pocitem uspokojení, ale i radosti, že pro ty děti děláme správnou věc.

ALENA

Alena

Celý život jsem pracovala ve školství, takže by mi kontakt s dětmi v důchodu chyběl. A ti nejmenší jsou rádi, když se paní učitelka na chvíli vymění za někoho jiného. Někdo z nich ani svou babičku nemá, nebo má mladou, ještě pracující, která na čtení pohádek nemá čas. Rodiče taky ne, tak si jejich ratolesti poslech užijí ve školce. A taky si s námi rádi popovídají. Někdy se společně hodně nasmějeme, ale jen chvilku, jsem tam přeci hlavně proto, abych je uspala.

JARMILA

Jarmila

Desítky párů dětských očí se dívají a já spolu s nimi vstupuji také do krásného světa pohádek a k tomu mne napadají příběhy z mého dětství, které při tom vyprávím. A také dětská objetí a hlazení v těch krásných chvílích čtení přítomno tu je, a každý můj verš s námi souzní a lehounce se rýmuje. A protože také s dětmi kreslím na seminářích, je pro mne pohádkové čtení ve školce nádherným časem uvolnění, relaxace a krásného pocitu naplnění.

JARMILA Š.

Šejnohová Jarmila.JPG

S knihami jsem vyrůstala (naši měli knihkupectví) a dodnes je pro mne kniha nepostradatelnou věcí. Největší záhadou v dnešní době je pro mne přijít na to, co bude děti bavit. Snad se mi to až dosud dařilo, ale přesto jsem měla dojem, že děti baví víc hra než čtení a tak jsme si i některé pohádky zinscenovali a kombinovali jsme čtení s písničkami a tanečky. Nejraději měly Zajíčka v své jamce.

OLGA

Olga.jpg

Kdo by mohl dětem číst, ať se s nimi setkává, ať je poslouchá. Nejde jen o to jim číst, ale je poslouchat. Já mám báječnou zkušenost - ptala jsem se dětí, co chtějí číst, a byla jsem překvapená, jakou pestrost zájmů už jsem viděla.

LUDMILA

Ludmila.jpg

Čtení v MŠ je pro mne neustále úžasným zdrojem energie a uvědomění si důležitosti budování krásných a podnětných vztahů mezi nejstaršími a nejmladšími jedinci.

MÍLA

Míla

Při čtení pohádky o Sněhurce a sedmi trpaslících jsem vytáhla obyčejné, ale "kouzelné" zrcátko. “Kouzelné zrcátko, co mi povíš zakrátko? Babičko Mílo, proč se ptáš? Vždyť dědu Jardu přece máš. Je hodný a má tě rád, tak co si můžeš ještě přát?” Chvíli bylo velké ticho a potom se ozvala jedna čiperná holčička z lehátka. “Babičko Mílo, když je ten děda Jarda tak hodný a má tě rád, přiveď ho k nám do školky, abysme ho viděly.” No, není to úžasné? Tvář mi ozářil šťastný úsměv. Jsem ráda, že dělám čtecí babičku.

VLÁĎA

Vláďa

Přes padesát let jsem pracoval s většími dětmi jako sbormistr, a teď jsem šťasten, když se mohu pravidelně setkávat s těmi nejmenšími, povídat si s nimi, číst jim pohádky a občas jim i zazpívat. Dojalo mě třeba, když mi k Vánocům nakreslili milý obrázek. Je to krásná, vděčná záliba!

VĚRA

V%25C4%259Bra_edited_edited.jpg

Proč čtu? Pro pocit sdílení. Pro neopakovatelný zážitek z propojení se světem dětské fantazie, bezprostředních emocí a čisté radosti. A pro malou jiskřičku naděje, že třeba – možná - aspoň některý z mých úžasných posluchačů jednou podlehne kouzlu písmenek stejně jako já. Upozornění pro nové adepty čtecích babiček a dědečků: vznik závislosti je nevyhnutelný. Nebojte se a podlehněte. Čtěte!

bottom of page