top of page
  • Petra Ketnerová

Vánoční zpravodaj z Mezi námi


Prosinec 2021


Vážení přátelé mezigeneračních aktivit,

letošní rok byl v mnoha směrech náročný, ale přinesl i spoustu krásných chvil. My věříme, že navzdory nesnázím je stále čas být spolu a věřit na pohádky. Rádi se s vámi podělíme o úspěchy našich pohádkových čtecích babiček a dědečků, inspirujeme vás, kde nakoupit dárky a zároveň podpořit naše aktivity a dozvíte se, co jsme zažili při mezigeneračních setkáních nejen u nás, ale i v Polsku. Přejeme vám klidný zbytek roku, krásné Vánoce a těšíme se na další společné zážitky!



 

Vánoční nakupování z gauče

Řešíte dárky na poslední chvíli? Máme pro vás dvojitý tip: všechno nakoupíte z pohodlí domova, a navíc přispějete na něco dobrého. Stáhněte si aplikaci GIVT a při každém nákupu z vybraných e-shopů si můžete zvolit, že nás podpoříte. Stačí kliknout na „Mezi námi“ v přehledu neziskovek. Příspěvek závisí na hodnotě nákupu a procentu, které daný obchod dává. Vy neplatíte nic navíc. Na webu GIVT jsou desítky oblíbených obchodů, kde si vybere každý, ať už shání knihy přes Kosmas.cz, elektroniku na Mall.cz nebo hračky na Bambule.cz.

 

Mezigenerační dialog

Také v letošním roce se nám dařilo rozšiřovat naši mezigenerační rodinu. Do mezigeneračních programů Povídej, Přečti, tvořivých dílen i Online se zapojilo již přes 10 000 seniorů a dětí. V letošním roce jsme udělili jubilejní 100. značku Mezigeneračně, která oceňuje zapojená zařízení za dlouhodobou a skvělou spolupráci v mezigeneračních aktivitách. Celkem jsme letos zprostředkovali více než 800 setkání a pohádkové čtení rozšířili do dalších škol a školek. Pro více informaci sledujte náš web a Facebook.



 

Inspirativní návštěva v Polsku

Od roku 2019 jsme součástí zajímavého projektu, který propojuje organizace z Lotyšska, Rakouska, Francie a Polska. Navzájem se inspirujeme a sdílíme naše kulturní dědictví napříč státy a generacemi. Začátkem října jsme strávili týden v srdci Polska, ve městě Piotrków Trybunalski. Na místní radnici jsme prezentovali naše aktivity a setkali jsme se s místními seniory. Moc se nám líbila návštěva místní školy, kde žáci vyzdobili třídy na motivy zapojených zemí. My si nejvíce užili tu českou - s našimi symboly, českou lidovou písničkou, gulášem s knedlíkem a nechyběla kofola, ani lentilky - prostě dokonalé! Více se dočtete zde.



 

Seminář akreditovaný Ministerstvem školství

Máme velkou radost, že přibývá učitelů a učitelek, kteří mají zájem o propojování generací. Na podzim jsme pro ně zorganizovali dvě online školení. Náš tým vedl kurz Problematika mezigeneračního sdílení pro pedagogické pracovníky MŠ a ZŠ, který je akreditovaný Ministerstvem školství. Podělili jsme se o naše zkušenosti z praxe a odpovídali na dotazy účastníků kurzu. Těšíme se na další školky a školy, které se zapojí do našich programů v příštím roce!


 

Pohádkový konec

Naši senioři – pohádkové babičky a dědečkové pravidelně docházeli k dětem do mateřských školek po celé republice a četli jim z pohádkových knih. Jaké to je číst před třídou plnou zvídavých dětí? A co pomáhá zlepšit mluvený projev? To byla témata na jubilejním 20. setkání Klubu pohádkových babiček, které se konalo začátkem října v Praze. Nyní v adventním čase jsme se společně sešli ve Werichově vile a užili si dopoledne plné vyprávění a koled. Na podzim naše pohádková čtecí babička Maruška Dufková získala Čestné uznání od organizace SenSen, která sdružuje aktivní seniory po celé republice. Gratulujeme! A jaký je podle nás pohádkový konec letošního roku? Plný respektu a porozumění bez ohledu na věku. Nejlépe to shrnula naše čtecí babička Alena Kosová, která v tomto videu vypráví, proč je dobré naslouchat příběhům se šťastným koncem.



 

30 % pro dárce v roce 2021

Moc děkujeme všem, kteří nás podporujete. Dárcovství se v tomto roce třikrát víc vyplatí. Podle zákona o daních z příjmů si fyzické i právnické osoby mohou odečíst v úhrnu až 30 % ze základu daně. Poskytnutí individuálního daru může mít různé podoby - finančního příspěvku, pomáhat můžete též materiálním darem, zajištěním pro bono služeb, nebo jako expertní dobrovolník. Děkujeme:-)

Přejeme Vám všem pohodový závěr roku a krásné Vánoce plné mezigeneračních zážitků. Těšíme se v příštím roce na viděnou!


...DĚKUJEME, že jste s námi! MEZI NÁMI.

Commenti


bottom of page