top of page
  • Obrázek autoraEva Hrabinová

Projekt More Art More Ecology úspěšně pokračuje


Díky naší účasti v projektech Erasmus+ jsme měli další možnost strávit krátký studijní pobyt v Polsku.

Přijali jsme pozvání od organizace Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Proszeniu do polského města Piotrkow Trybunalski, kde jsme se učili nové rukodělné techniky, seznamovali se s historií regionu, etnografií a místními lektory. To vše s ohledem na ekologii a využití přírodních materiálů.


Společně s kolegy z Polska a Lotyšska jsme absolvovali celkem 5 dní workshopů a zajímavých přednášek.Úvodem nás čekal Macrame workshop. Po prezentaci techniky macrame, česky zvané drhání a názorné ukázky výrobků jsme přešli do praxe. Vyráběli jsme ozdobný závěs na květinu. Jak se nám to povedlo, můžete vidět fotografiích.Následující den jsme navštívili Střední odbornou školu ve Wolbórz, seznámili se s její historií a náplní oborů jako např. Chov včel a zpracování jejich produktů, Mechanika zemědělských strojů a Chovatelství a péče o koně. Místní učitelé i žáci nám připravili i praktické ukázky výuky a vybavení školy.Zajímavým zážitkem byla i návštěva místní ekologické čističky odpadních vod a obce Wolbórz. Zde jsme navštívili regionální muzeum a setkali se s nadšeným dobrovolníkem, který vytvořil fascinující sbírku hasičského vybavení.

Odpoledne následoval krajkářský workshop v místním kulturním centru. Naučili nás techniku paličkování a frivolitkování a obě jsme osobně vyzkoušeli. Byly to opravdu náročné techniky, ale ocenili jsme možnost proniknout do jejich tajů. Obě místní lektorky mají náš hluboký obdiv.Celý třetí den byl věnován technice Scrapbookingu v místní škole v Proszenie. Společně jsme prošli metodu dekorování od A do Z a vytvořili ozdobné fotoalbum. Jelikož tato technika poskytuje mnoho možností a variací, strávili jsme výrobou celý den. Práci nám zpestřilo milé pěvecké vystoupení místních dětí.A čekal nás celodenní výlet do města Lodž, města 4 kultur a města, které bylo v historii jedním ze světových středisek textilního průmyslu. Prošli jsme se ulicí Piotrkovká, jež je nejdelší promenádou v Polsku a současně nejdelší obchodní pěší zónou v Evropě, navštívili místní muzeum Archeologie a etnografie. Po přednášce a ukázce zdejších lidových tradic a života obyvatel z počátku 20. století nás čekal další workshop. Věnovali jsme se technikám výroby vystřihovaných papírových ozdob, které se na venkově těšily velké oblibě.Poslední den jsme se vrátili do místní základní školy, kde na nás čekal usměvavý lektor Marek a jeho přednáška věnovaná včelařství. Společně jsme se naučili vyrobit svíčky z včelího vosku pomocí dvou technik. Následně jsme se aktivně podíleli na stavbě úlu pro včelstvo na nadcházející sezónu. Vše završila přednáška o využití recyklovaných materiálů v umění na Madeiře.Děkujeme organizátorce Ewě Grzesiak za skvělý týden plný zážitků a těšíme se na jejich aplikaci při mezigeneračních setkáváních v ČR.

コメント


bottom of page