top of page
  • Obrázek autoraEva Hrabinová

Pohled ,,pohádkové čtecí babičky" Aleny

Jedna z našich ,,pohádkových čtecích babiček", paní Alena, nám napsala celý článek o zkušenosti nejen ze čtení dětem, ale její celkový pohled na aktivity v Mezi námi. My vám ho zde zároveň s poděkováním paní Aleně předkládáme:


Chtěla bych vás seznámit s naší organizací zaměřenou na mezigenerační vztahy, která se věnuje vyplňování volného času seniorů a předškolních dětí a to současně pro obě generace pravidelně se opakujícími aktivitami. Programů je hned několik – Povídej, Přečti, Pomáhej, Dílničky a Vzdělávací semináře.

Jsem dobrovolnicí v programu ,,Přečti". Chodím pravidelně do jedné školky, číst nejmenším po obědě pohádky, po dohodě se zaměstnanci mateřské školy a to před odpoledním spánkem. Ostatní "Čtecí babičky", jak se nám říká, také navštěvují školky v různých částech naší metropole i mimo ni. Je to krásný koníček, kdy děláte radost nejen sobě, ale potěšíte hlavně další osoby. V první řadě jsou to malé děti v jejich nejdůležitějším vývojovém stádiu. Potěšíte i paní učitelku, která si od každodenního čtení chvilku odpočine a někdy se i k malým posluchačům přidá.

A rodiče? Ti tuto inovaci vítají, protože většina z nich dětem nečte a někteří prarodiče, bohužel, také ne. Děti se na můj příchod těší a snaží se mi rychle vypovědět své nejnovější zážitky. Prohlížejí si mě, jak jsem namalovaná, jaké mám šperky, pochválí mi parfém i nalakované nehty. Už mě také párkrát namalovaly tak, jak mě vidí. Takový cenný dáreček hned tak někdo nemá.


Předčítání není vůbec lehká věc. To, že člověk by neměl mít vadu řeči a měl by pořádně vyslovovat, to je jasné. Ale při čtení také musím neznámé pojmy dětem vysvětlit a složitější jevy v textu přizpůsobit posluchačově věku. Navíc by mělo předčítání po obědě vést zároveň k postupnému uspání dětí a ne k jejich aktivaci.

Tomu musím přizpůsobit sílu hlasu, ztišovat ho až k postupnému šeptání, kdy už skoro všechny dětičky sladce spinkají.

Se správným čtením dětem nám v Mezi námi pomáhají i kurzy rétoriky.


No, řekněte, nechtěli byste se k nám také přidat? Stačí k tomu mít jen chuť, vyčištěné brýle, výpis z trestního rejstříku a potvrzení od praktického lékaře. Nemusíte zrovna číst, můžete si chodit s dětmi hrát, nebo něco vyrábět, nebo doprovázet třídu s paní učitelkou na mimoškolkové akce.


A na co se senioři také těší?


Na pořádání rukodělných dílniček v našem stánku "Mezi námi" na různých komunitních akcích, hlavně v období svátků. Tvoříme tam s dětskými návštěvníky drobné dárečky pro jejich nejbližší.

Všichni máme možnost se společně setkávat "Mezi námi" na zajímavých společenských i vzdělávacích akcích; máme vyhrazené pravidelné pondělky pro ruční práce a jednou za čtvrt roku nám vedení organizace spolu se svými zaměstnankyněmi připraví v krásném prostředí (Knihovna Václava Havla, Werichova vila, Pražská křižovatka, Kavárna Louvre, Restaurace Na Jezerce a jiné) setkání Klubu pohádkových čtecích babiček a dědečků s hodnocením uskutečněných aktivit, s plánem příprav akcí budoucích. Kdo měl narozeniny, dostane pěkný dárek, nechybí ani kulturní program, při malém pohoštění si vyměníme zkušenosti z práce s dětmi, někdy se i dohadujeme, když se názory různí.

Prostě nás práce baví a bereme ji vážně.


A o to přeci v mezigeneračních vztazích jde. Něco mladým předat, něco od nich získat a hlavně být užitečný. 😊Comments


bottom of page