top of page
  • Obrázek autoraJudita Matyasova

Oslavili jsme devět společných let - setkání spolupracovníků v Grébovce


V úvodu můžete ze setkání shlédnou video, za které děkujeme panu Vladislavu Bezstarosti z Bezstarosti Video Production


Počátkem dubna jsme se společně sešli na slavnostním setkání s Mezi námi. Navázali jsme tak na tradici workshopů a konferencí, kdy společně sdílíme novinky v mezigenerační oblasti, příklady dobré praxe a to, jak se nám společně daří. V Pavilónu Grébovka v Praze se společně sešli koordinátoři i vedení Mezi námi, zástupci spolupracujících zařízení - ředitelé, učitelé a učitelky z mateřských a základních škol, aktivizační pracovníci i manažeři seniorských zařízení a klubů, zástupci měst a obcí a podporovatelé mezigeneračních aktivit z celé republiky. A co nám vzkazují? Ať máme pořád tolik nápadů a energie jako doposud!


Úvodní proslov měla naše ředitelka, Kateřina Jirglová, která vyprávěla, jak na začátku bylo jedno pomyslné semínko. Jeden úžasný nápad o mezigeneračních aktivitách, který se během let proměnil v hodně košatý strom. „Máme šest hlavních programů, které stále rozvíjíme. Když začala pandemie, tak se nás lidé ptali, jestli jsme nezavřeli? A na to jsem hrozně pyšná, že jsme nejen nezavřeli, ale našli jsme i nové cesty, jak se dál propojovat, když se nemůžeme vidět osobně,“ řekla Kateřina a předala slovo Heleně Lukasové, která koordinuje část ze 73 mezigeneračních skupin v Praze. „Fungujeme hlavně díky tomu, že si navzájem pomáháme, protože bez vás – učitelek a aktivizačních pracovnic by to nešlo! A jsme moc rádi, že získáváme i nové partnery pro spolupráci. Ozývají se nám zástupci městských částí. Přišli na to, že je dobré spojit síly a společně rozvíjet komunitní život. Začali nás zvát na akce, které pravidelně organizují,“ vysvětlila Helena a poukázala na úžasné výtvory dětí a seniorů, kterými jsme vyzdobili interiér Pavilónu Grébovka. Obrázky, fotky, ale také vytištěnou brožuru programu Pohádkový rok, kdy děti a senioři každý měsíc tvořili něco speciálního.

Naše organizace by nemohla fungovat ani bez vás, kteří se zapojujete jako dobrovolníci. Co všechno dělají naše pohádkové babičky a dědečkové přiblížila Eliška Beluhová. Po celé republice máme už 200 dobrovolníků, kteří pravidelně čtou ve školkách, pomáhají s organizací mezigeneračních dílen anebo chodí na procházky s dětmi a sdílí s nimi své životní zkušenosti. „Pro naše dobrovolníky organizujeme pravidelná setkání. Během pandemie jsme se vídali i častěji než obvykle. Měla jsem radost, že náš Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků poskytl také útěchu v těžké době,“ řekla Eliška a já se jdu zeptat, jak naše aktivity vnímají ti, o kterých už byla mnohokrát řeč – zástupci školek a seniorských organizací.Jednou z deseti školek, které se zapojily do pilotního programu Senioři staví s dětmi z Lega je MŠ Škola hrou z Prahy – Horních Měcholup. „Mezigeneračním aktivitám se věnujeme dlouhodobě, a tak víme, že jsou přínosné pro obě strany. Děti rády poslouchají vyprávění seniorů, ale také je ledacos nového naučí. Senioři vzpomínají, jaké měli hračky anebo jaké slavili svátky, a děti jim na oplátku ukazují, s čím si nejradši hrají. Vloni nás oslovili zástupci Nadačního fondu Ninin sen, kteří spolu s týmem Mezi námi vymysleli mezigenerační program. Během setkání mají děti a senioři několik úkolů s jasným cílem. Něco společně postavit, ale také potrénovat paměť anebo povzbudit představivost,“ říká Ilona Hulínová, ředitelka školky.

Hravé dovednosti kvituje také Blanka Tomková, která už patnáct let vede seniorský klub ve Vraném nad Vltavou. „Když jsme založili klub, okamžitě jsme začali spolupracovat se školkou a školou, takže pro nás mezigenerační setkávání není nic nového. Naše aktivity jsou ale spíš komorní oproti tomu, co zvládá Mezi námi po celé republice. A co bych vašemu týmu vzkázala? Ať jste furt tak bezvadný, držíme vám palce a každý váš dobrý nápad rádi využijeme!“

Na závěr jsem vyzpovídala Tomáše Jirgla, který stál u zrodu naší organizace. Zajímalo mě, jestli si před devíti lety představoval, jak se ten pomyslný strom rozroste? „Představoval jsem si přesně takovou atmosféru, jakou tu máme dnes. Co jsem si naopak vůbec nepředstavoval, že budeme s našimi projekty cestovat po Evropě a že se staneme guru mezigeneračních setkání. A co bych vzkázal Mezi námi? Jste úžasní! Děláte práci, která dává velký smysl a něco velkého tady po vás zůstane!“Oslavili jste s námi devět let, kdy společně propojujeme generace!

Text: Judita Matyášová


Comments


bottom of page