top of page
  • Petra Ketnerová

Letní zpravodaj Mezi námi
Červen 2023

Milí příznivci mezigeneračního setkávání, máme pro vás letní zpravodaj z našeho čilého mezigeneračního dění. Tentokrát přicházíme se žhavou novinku – otevření Multimediálního centra pro seniory. Přineseme i ohlédnutí za aktivitami našeho Zeleného roku a pokračování projektu Senioři staví s dětmi. Skvělou zprávou je, že jsme měli příležitost udělit i množství ocenění mimořádně aktivním a invenčním skupinám za jejich nadstandardní přínos v propojování nejmladších s nejstaršími. A představíme i Výroční zprávu za rok 2022.

Za celý tým Mezi námi vám přejeme krásné prázdniny, plné mezigeneračních zážitků a nezapomeňte poslat babičkám a dědečkům pohled z výletu!

 

Jaký byl Zelený rok s Mezi námi

Co bylo na naší inspiraci pro sérii měsíčních aktivit seniorů a dětí „zeleného“? Jejich ekologický přesah. Mysleli jsme na to, aby naše společné tvoření bylo užitečné nejen pro samotné účastníky, ale také pro přírodu, planetu. Aby si děti uvědomily, že vyrůstají do světa, kde zodpovědnost a hospodárnost mají mít své místo. A navíc - zužitkovat ponožku, která zůstala „plonková“, ruličky toaletního papíru a další nepotřebné a zbylé věci, přece udělá radost Vytvořit z nich novou a krásnou věc a ještě se přitom pěkně „mezigeneračně“ družit…

Pojďme si připomenout pár momentů z našeho ekologického tvoření: Ze starých plechovek a přírodnin jsme vyrobili bezkonkurenční hmyzí hotel! Broučci, kteří se potřebují zazimovat, jím určitě nepohrdnou a příroda nám bude vděčná. Komu doma řádili Lichožrouti, mohl osiřelou ponožku přinést a udělat z ní parádní hlavu svatomartinskému koni. Více informací naleznete zde.


 

Technologie ve službách dříve narozeným

V květnu jsme slavnostně otevřeli nové Multimediální centrum pro seniory. V našem Mezigeneračním centru na Praze 4 tak vznikl vznikl útulný a moderní „technologický“ koutek. Zde mohou senioři zdokonalovat své IT dovednosti (či začít s naší pomocí s počítačovou gramotností pěkně od píky) a také si užít zábavu s moderními vymoženostmi, jakými jsou např. superpočítače, tablety a 3D brýle s virtuální realitou. Pro relaxaci či chuť se trochu pomazlit je pro ně k dispozici i robokočka, která je jako živá. Začátkem května s námi slavnostně pásku přestřihli starosta Prahy 4 Ondřej Kubín, DeeThane a Pavel Pštross z agentury Good Game. Dorazilo i spoustu dalších milých hostů. A propojení seniorského světa se světem technologií dostal prostor i v Událostech České televize a v Českém rozhlase. Reportáž naleznete na našem webu. Nové počítače i robotického mazlíčka senioři hned otestovali a společně si s gustem „zapařili“ počítačové hry a znovu tak dokázali stírání hranic mezi generacemi. Děkujeme všem, díky kterým se to podařilo zrealizovat (Agentuře Good Game, inluecerům, Nadaci Vodafone, SkillZone studiu i všem dalším dárcům). 

Naši čtecí senioři na jedné lodi

Stalo se již tradicí, že začátkem června brázdíme na oblíbené lodi Czechie vltavské vody - a tentokrát parník praskal ve švech. Za zvuků stylové harmoniky pana Grumlíka si naši dobrovolníci z Klubu pohádkových čtecích babiček a dědečků plnými doušky vychutnávali jeden z krásných jarních slunečných dnů a kochali se výhledy na oba břehy matičky Prahy Možnost vyhlídkové plavby ocenili v hojné míře i mimopražští členové klubu a všichni se navzájem srdečně družili, sdíleli zážitky čtecích dobrovolníků a utužovali přátelství. Na programu bylo i tradiční poděkování našim skvělým „pohádkovým“ seniorům a klasická narozeninová blahopřání. Víte, že jich po celé republice chodí díky nám číst dětem každý týden již více než 250? Více o této platbě se dočtete zde. 

Kostičky LEGO® baví a spojují

Oblíbené a úspěšné stavění z kostiček LEGO je opět za námi. Nejde zdaleka jen o proces tvoření podněcující fantazii a kreativitu a spolupráci při hře a budování, ale také o sbližování a sdílení společných témat (na úvod workshopu malí i velcí sedí společně v kruhu a skrze aktivity s kostičkami objevují, co mají jejich světy společného). Děti kostičky LEGO neuvěřitelně baví, na čemž není nic překvapivého, překvapivé naopak je, že barevné a univerzální kostičky LEGO®DUPLO® ohromně baví i seniory. Jednou z nejoblíbenějších letošních aktivit bylo např. stavění Stromu přání, kdy jsme vršili kostičky symbolizující naše největší sny a „stromy“ rostly opravdu do nebe . Zábavy, her, legrace i poznání jsme si užili zkrátka vrchovatě. Děkujeme Nadačnímu fondu Ninin sen a The LEGO Group za možnost být součástí krásného projektu Senioři staví s dětmi. Více o této spolupráci naleznete na našem webu. 

Ocenění pro ty nejaktivnější – je vás stále víc!

Dělá nám velkou radost, že jsme letos mohli udělit tak vysoký počet ocenění za přínos v mezigeneračním propojování. Děkujeme, že tak skvěle spolupracujete, za vaše nápady, nadšení a energii! Moc si vážíme vašeho zaujetí pro myšlenku vzájemného obohacování nejstarší a nejmladší generace. V letošním roce ocenění Mezigeneračně získala tato zařízení: Domovy seniorů Koutkova a Kubešova a mateřské školy Demlova a Obránců míru z Třebíče, MŠ U Uranie a DPS Tusarova z Prahy 7, ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec, Lanškroun, MŠ Čtyřlístek a DS Naděje, Vysoké Mýto, KS Roháčova a ZŠ Lupáčova z Prahy 3. Gratulujeme! 

Výroční zpráva za rok 2022

Na našem webu jsme zveřejnili Výroční zprávu za rok 2022. Úspěšně jsme prošli i pravidelným nezávislým finančním auditem. Pokud se společně s námi chcete ohlédnout, co vše se podařilo v loňském roce, prosím klikněte zde.
 

Naše evropská spolupráce

Díky naší účasti v projektech Erasmus+ jsme měli další možnost strávit krátký studijní pobyt v Polsku. Přijali jsme v rámci projektu MAME pozvání od organizace Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Proszeniu do polského města Piotrkow Trybunalski, kde jsme se učili nové rukodělné techniky, seznamovali se s historií regionu, etnografií a místními lektory. To vše s ohledem na ekologii a využití přírodních materiálů. Společně s kolegy z Polska a Lotyšska jsme absolvovali celkem 5 dní workshopů a zajímavých přednášek. Více si můžete přečíst zde. 


...DĚKUJEME, že jste s námi! MEZI NÁMI.Commentaires


bottom of page