top of page
  • Petra Ketnerová

Jarní zpravodaj z Mezi námi


Květen 2022


Vážení přátelé mezigeneračních aktivit,

také máte radost, že je kolem dokola tolik jarní energie? My jsme si konec zimy a začátek jara pořádně užili díky masopustní oslavě. Následovalo 22. setkání Klubu pohádkových čtecích babiček a dědečků. Po dvou letech konečně bez omezení! V deseti mezigeneračních skupinách testujeme nový program, kde děti a senioři staví z Lega. A další novinkou jsou naše pohádky v ukrajinštině. Věříme, že alespoň trochu potěší děti, které se ocitly daleko od domova. Spojit síly a navzájem se podporovat – to bylo heslo našeho dubnového setkání v Pavilonu Grébovka v Praze, kam jste za námi přijeli ze všech koutů republiky.


 

Pestrobarevný rej

Začátkem března jsme dali zimnímu období sbohem. Děti a senioři vytvořili úžasné pestrobarevné masky. Někdo si na chvilku vyzkoušel papírovou hlavu koně, jiný se převlékl za medvěda a další si zahrál na neohroženého piráta. Samozřejmě nezůstalo jen u masopustního tvoření, ale společně jsme si zatancovali a zazpívali. Na závěr nás čekala sladká odměna, protože bez koblih by to nebyl pravý masopust! Podívejte se, jak vypadala naše oslava zde. 

Zase spolu

Po dvou letech se členové našeho Klubu pohádkových čtecích babiček a dědečků konečně sešli bez roušek. Letošní setkání bylo již 22. v pořadí a konalo se v útulné kavárně Zrno Zrnko v Praze – Nuslích. Na akci dorazilo přes 60 úžasných dobrovolníků, kteří chodí pravidelně číst do školek a vymýšlí spoustu dalších aktivit pro děti. Nad dobrou kávou a koláčky sdíleli zkušenosti z mezigeneračních setkání. Příjemně jsme si popovídali a také zazpívali za klavírního doprovodu pana Vladislava Součka. Diskutovali jsme, jak bychom se mohli zapojit do pomoci Ukrajině, respektive ukrajinským dětem. 

Nové příběhy

Od teorie jsme brzy přešli k praxi! Již dva roky průběžně čteme pohádky a nahráváme je na náš Youtube kanál, aby děti měly radost, i když se zrovna nemůžeme vidět osobně. Nyní jsme přidali dva nové pohádkové příběhy v ukrajinštině, a další brzy nahrajeme. Zde je příběh o neobyčejném synkovi Ivasykovi Telesykovi, a zde se dozvíte, kdo osvobodil zakletou Žabku carevnu.


 

Společný most

Vloni jsme si poprvé vyzkoušeli mezigenerační program Senioři staví s dětmi z Lega, který organizujeme spolu se zástupci Nadačního fondu Ninin sen. Jejich hlavním cílem je propojit českou a dánskou seniorskou komunitu. Nadchli nás pro aktivitu, kterou testujeme v deseti mezigeneračních skupinách. Už teď víme, že společné hry se speciální kolekcí LEGO DUPLO děti i seniory baví. Používají totiž kostičky, které jsou větší než v klasické stavebnici a díky tomu si trénují jemnou motoriku. Co společně staví? Třeba originální most, do jehož výstavby se zapojí děti i senioři. Jaká je atmosféra během mezigenerační akce se dozvíte v naší reportáži. V červnu nás čeká poslední část testovacího programu, který poté zhodnotíme a vymyslíme, jak dál pokračovat. 

Evropská spolupráce

Naše zkušenosti a příklady z praxe rádi sdílíme se zahraničními kolegy z Polska, Rakouska, Lotyšska a Francie v rámci mezinárodního projektu ROCHIL, který je stále aktuální. Koncem dubna se konalo naše 3. společné setkání na půdě obzvláště plodné - ve vinařské oblasti Dolního Rakouska, v malebné obci Poysdorf. Smyslem naší společné mezinárodní práce je mezigenerační předávání kulturního dědictví, hodnot a tradic. 

Vzájemná pomoc

Počátkem dubna jsme společně sešli na slavnostním setkání s Mezi námi. Do Pavilonu Grébovka v Praze přijeli koordinátoři i vedení Mezi námi, zástupci spolupracujících zařízení - ředitelé, učitelé a učitelky z mateřských a základních škol, aktivizační pracovníci i manažeři seniorských zařízení a klubů, zástupci měst a obcí a podporovatelé mezigeneračních aktivit z celé republiky. Během večerního programu jste se dozvěděli, že ani pandemie nás nezastavila a vymysleli jsme spoustu tvůrčích aktivit, které lze zvládnout i na dálku. Moc nás potěšilo, že jste přijeli ze všech koutů republiky, abyste nás podpořili v naší činnosti a popovídali si o zkušenostech z praxe. Fungujeme hlavně díky tomu, že si navzájem pomáháme. Jsme moc rádi, že jste s námi už devět let! Ohlédnutí za setkáním můžete vidět zde.
...DĚKUJEME, že jste s námi! MEZI NÁMI.


コメント


bottom of page