top of page
  • Obrázek autoraEliška Beluhová

Účastníme se dalšího mezinárodního projektu - reportáž z MAME - LotyšškoChceme se stále rozvíjet a učit se novým věcem. I proto se opět účastníme mezinárodního projektu v rámci programu Erasmus. Projekt More art more ecology (MAME) nás propojuje s lotyšskými a polskými kolegy a učí nás kreativní postupy a techniky, které nezatěžují životní prostředí, čerpají inspiraci z místních tradic a pomáhají nám v době, kdy je udržitelnost a ekologie žhavým tématem.Téma projektu Využití přírodních materiálů se našim hostitelům v Lotyšsku dařilo naplňovat beze zbytku.

První zastávka ve vesnici Mālpils byla v místní dílně, zabývající se restaurátorstvím a řezbářstvím. Následovala návštěva místní školy, kde jsme společně se studenty pekli perníčky za použití tradičních dřevěných formiček. Dále nás čekala návštěva kulturního centra a eco-print workshop, z jehož výsledku byli všichni unešeni. Den jsme zakončili společnou večeří a poznali, jaké je to být hostem na typické lotyšské oslavě.Následující den jsme navštívili mateřskou školu a ukázali dětem klasické české hry a na oplátku se naučili ty lotyšské. Navštívili jsme nejbližší knihovnu a vydali se do města Sigulda, které má zajímavé pamětihodnosti, ale i zde se klade důraz na práci s přírodními materiály. Mají zde mimo jiné dílnu, kde se ručně vyrábí papír. Na konci dne nás pak čekalo příjemné setkání se všemi týmy na společné večeři.V druhé polovině týdne nás čekaly ještě dva kreativní workshopy s přírodními materiály a následně přesun do hlavního města Riga, kde jsme se více dozvěděli o historii země a navštívili místní památky. Součástí programu byla také návštěva dvou muzeí. Výstava na téma udržitelnosti s hlavním mottem: "Jestli chcete opravit svět, začněte opravovat ponožky" pro nás byla velmi emotivní a velmi inspirativní. Pobyt v Lotyšsku jsme pak zakončili výletem do letoviska Jurmala a pohledem na moře.


Už se těšíme, až kolegy z Polska a Lotyšska přivítáme u nás a věříme, že pro ně připravíme stejně bohatý a inspirativní program.

Kommentare


bottom of page